کتاب
من یار مهربانم 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

کتابی که خدمتتان معرفی می شود « بلندترین داستان غدیر» به روایت حذیفه یمانی برای یک جوان ایرانی درمدائن ، نام دارد .این کتاب 110 صفحه دارد و نوشته ی محمد رضا انصاری می باشد .

آنچه دراین کتاب می خوانیم وقایع روزهای آخر حکومت حذیفه در مدائن است که با قتل عثمان و انتقال قدرت به صاحب غدیر یعنی امیرالمومنین(ع) برای اولین بار پس از رحلت پیامبر(ص) کسی می توانسته آزادانه حقایق را بازگوید و پرده از وقایع سرپوش گذاشته شده توسط سقیفه بردارد و علل انحراف مسیر خلافت از غدیر به سقیفه را برای مردم بیان کند .

مدائن

اما در بخشهای ابتدایی این کتاب شرایط زمانی و مکانی شهر مدائن ذکر شده است .

«مدائن» یا« تیسفون» در 32کیلومتری جنوب شرقی بغداد کنونی در ساحل راست رود دجله واقع است . شهری بزرگ و پرجمعیت و یکی از چند شهر معروف جهان بوده است و اکثریت مردم این شهر را ایرانیان تشکیل می دادند و از اسلام جز آنچه ازسقیفه معرفی کرده بودند , چیزی نمی دانستند . هفتصد سال سابقه پایتختی ایران را از زمان اشکانیان در قرن اول میلادی تا آخر دوره ساسانیان در سال650 میلادی داشته است.اصل این شهر تیسفون بوده است تا آنکه در زمان ساسانیان به نام «هفت شهر» یا«مدائن سبعه» یا«مدائن کسری» خوانده می شده است. نهایت عظمت این شهر در زمان انوشیروان بود که آن کاخ عظیم را بنا نمود و دیوار«باب الابواب» را به عنوان «دروازه ایران» در انجا قرار داد. از پشت دیوارهای این شهر مناطق عرب نشین شروع می شد و لذا مردم این شهر با زبان عربی آشنایی داشتند و نام عربی هم درباره آن بعنوان مدائن سبعه معروف بود.

پس از فتح ایران و سقوط حکومت ساسانی این شهر بدست مسلمانان افتاد. اول کسی که در این شهر بعنوان حاکم اسلامی وارد شد، « سلمان فارسی» بود که در زمان عمر به سال 16 هجری بدستور امیرالمومنین (ع) حاکم این شهر شد و در آنجا بود تا ازدنیا رفت و درکنار بقایای طاق کسری به خاک سپرده شد.

بعداز او افرادی به حکومت مدائن منصوب شدند تا زمان عثمان  که حارث بن حکم پسرعمویش را به حکومت آنجا فرستاد. در اثر ظلمی که او بر مردم روا داشت، مردم نزد عثمان آمده و از او شکایت کردند.

این بار حذیفه یمانی به دستور امیرالمومنین (ع) برای حکومت مدائن انتخاب شد و او همچنان حاکم این شهر بود تاسال 35 هجری که عثمان کشته شده و امیرالمومنین(ع) به حکومت رسید. چهل روز بعداز حکومت امیرالمومنین(ع) حذیفه ازدنیا رفت و کنار قبر سلمان درمدائن به خاک سپرده شد. هم اکنون از آن شهر بزرگ جز طاق کسری و قبر سلمان و حذیفه چیزی باقی نمانده است و زائران به زیارت آن دوبزرگوار می روند.

این شعر را هم از کتابی دیگر یادداشت کرده بودم و نام شاعر آن ذکر نشده بود که تقدیمتان می شود.

طاق کسری  جفت نام نیک  اگر بینی هنوز          این  زسقف  آهنین   وزپایه  پولاد  نــیست

این دوام دولت از روح عدالت گستری است          ورنه درسنگ وگل این اندازه استعداد نـیست

کـــاخ  چبود  داد مظلومی  بده  برتل  خاک          هرچه بنیادش  نه بردادست  جز برباد نـیست

دادخواه   و  دادگاه   و  دادیار   و   دادرس          جمله بر بادند  اگر بردادشان  ارشاد  نـیستبرچسب‌ها: بلندترین داستان غدیر, حذیفه یمانی, مدائن
[ چهارشنبه ۸ آذر۱۳۹۱ ] [ 7:38 ] [ محمدجواد ریحانه ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

انتخاب کتاب با انتخاب دوست فرقی ندارد، همانگونه که باید برای معاشرت دوستان خوب انتخاب کرد، برای مطالعه نیز باید کتابهای خوب را برگزید. ما همانطور که مسئول کارهای خود می باشیم مسئول مطالعه خویش هستیم. باید کتابی مطالعه کنیم که فکر ما را روشن و عقل ما را قوی کند نه کتابی که وقت ما را تلف نماید. (از کتاب کشکول طبسی)
حدیثی از پیامبر (ص): هر کس دنیا خواهد تجارت کند، هر کس آخرت خواهد پرهیزکار شود و هر کس دنیا و آخرت خواهد علم بیاموزد.
  • دوصفر هفت
  • صحاب